Emma Nutrition

Simplifying the science through cooking and education. When I'm not on Mummy duties…

Does it cost more to eat healthy food?

2 Comments

Does it really cost more to stick to a healthy diet? The answer is yes, but not as much as many people think, according to a new study.

The research review combined the results of 27 studies from 10 different countries that compared the cost of healthy and unhealthy diets.

The verdict? A diet rich in fruits, vegetables, nuts and fish costs about a person about $1.50 more per day — or $550 per year — compared to a diet high in processed grains and meats, fat, sugar and convenience foods.

By and large, protein drove the price increases. Researchers found that healthy proteins — think a portion of boneless skinless chicken breast — were 29 cents more expensive per serving compared to less healthy sources, like a fried chicken nugget (which we would eat more volume of but get less nutritional value from).

20131213-141541.jpg
The study was published online Dec. 5 in the journal BMJ Open.

For example, a family of four that is following the USDA’s thrifty eating plan has a weekly food budget of about $128. An extra $1.50 per for each person in the family a day adds up to $42 for the week, or about 30 percent of that family’s total food tab.

Rao says it’s wouldn’t be such a big difference for many middle-class families, though.

She said that “$1.50 is about the price of a cup of coffee and really just a drop in the bucket when you consider the billions of dollars spent every year on diet-related chronic diseases.” That price of a coffee is irrelevant to some people though who would never even consider buying something so frivolous. This is why the flip side is that $1.50 per person per day is alot up front.

“I am thinking that a mean difference in cost of $1.50 per person per day is very substantial,” said Adam Drewnowski, director of the nutritional sciences program at the University of Washington, in Seattle. He has compared the cost of healthy versus unhealthy diets.

Dr. Hilary Seligman, an assistant professor of medicine at the University of California, San Francisco, said healthy food can be expensive for families in ways that go beyond its cost at the checkout. For that reason, she said, the strict cost comparison in this review probably underestimates the true burden to a person’s budget.

Of course the cost of petrol to get to larger cheaper stores or to farmers markets can also add up.

Still the Academy of Nutrition and Dietetics says that “eating healthy doesn’t have to cost more.” They recommend the following tips:

Beans
They provide fiber, protein, iron and zinc. Dry beans are cheaper but need to be soaked. Canned beans are more convenient but should be rinsed to reduce the salt content. Canned beans are about 13 cents per quarter-cup serving. Dried beans cost about 9 cents per ounce.

Bananas
They provide vitamin B6, fiber, potassium and vitamin C. They make an easy grab-and-go snack or quick topping for yogurt and cereal. Once they are the ripeness you prefer, place them in the fridge. The peels will turn black, but the banana itself will keep. Or, peel and freeze for using in smoothies. Cost is about 36 cents each — much cheaper than a candy bar.

Peanut Butter
One tablespoon of crunchy or smooth peanut butter has around 95 calories, 4 grams of protein and 8 grams of heart-healthy unsaturated fat. Choose natural peanut butter, if possible. It does not have added sugars or fats. Cost for 2 tablespoons is about 27 cents.

Yogurt
Plain yoghurt is an excellent source of calcium and protein. It can make a good substitute for sour cream or mayonnaise when you want to cut fat in recipes. To save money, buy yogurt in large tubs instead of single-serve containers. Buy plain yogurt and add your own flavorings such as hot chocolate powder mix or granola/cereal or canned fruit in its own juice. Cost for 6 ounces is about 60 cents.

Whole-Grain Pasta
It provides more fiber, protein and vitamins than regular pasta. Plan ahead as it takes longer to cook. One ounce of dry whole-grain pasta is about 14 cents.

Frozen Peas
Frozen vegetables are an excellent alternative to fresh. They are frozen at the peak of freshness and pack important nutrients, and they won’t rot in the crisper drawer. Frozen peas are full of protein, fiber and vitamin A. They’re easy to toss into soups, salads, rice, pasta dishes and stews. They cost about 23 cents per half-cup.

Almonds
They’re packed with heart-healthy unsaturated fat and antioxidant vitamin E. Save money by buying unsalted raw or blanched almonds in bulk. Cost for an ounce of almonds is about 55 cents.

Eggs
Protein is one of the most expensive components to people’s diets. Eggs are cost effective at about 11 cents per egg and provide a source of high-quality protein. They’re also very versatile. Have a bowl of hard-cooked eggs in your fridge at all times for a quick breakfast or grab-and-go snack, or to add some protein to a lunch or dinner salad.

Canned Tuna
It’s packed with protein, heart-healthy omega-3 fats, selenium and B vitamins. Choose packed in water instead of oil. Chunk light tuna has less mercury than albacore. Have it on hand for quick meals like tuna salad sandwiches or tuna on green salads. Tuna cost about 27 cents per ounce. NOTE: The U.S. Food and Drug Administration recommends that pregnant women, women of childbearing age and children limit their consumption of canned tuna. The FDA advises these groups to eat no more than 6 ounces of white, or albacore tuna, and no more than 12 ounces of chunk light tuna, each week.

The key here is what is the real cost to health? If you eat cheaper processed foods you are clogging your body with binders and fillers, building a mass deficiency of nutrients and setting yourself up for some serious long term health defects such a bowel disease, obesity, arthritis, diabetes and many others. I try to eat real food that I prepare and that is cheaper than most processed foods as it is satisfying and nurturing on a deeper level. What do you think of the cost of healthy food?

SOURCES: Mayuree Rao, junior research fellow, department of epidemiology, Harvard School of Public Health, Boston; Adam Drewnowski, Ph.D., professor of epidemiology, and director, nutritional sciences program, University of Washington, Seattle; Hilary Seligman, M.D., assistant professor of medicine, University of California, San Francisco; Melissa Joy Dobbins, registered dietitian, and spokesperson, Academy of Nutrition and Dietetics; Dec. 5, 2013, BMJ Open

Author: EmmaNutrition

Emma Wight-Boycott MSc mBANT is a natural health expert with a passion for simplifying the science. Emma works with post natal mums, weekend runners and those with digestive issues to find the source of their health issues and rediscover their health mojo.

2 thoughts on “Does it cost more to eat healthy food?

  1. There is no question that since my wife and I went on The Paleo Diet our food costs have risen. However, I was able to drop two of my prescription drugs (ones that treated eczema) and that alone has made the healthy foods a LOT cheaper! After suffering with eczema for over 20 years my problems magically disappeared within six weeks after starting The Paleo Diet.!

    • Hi thanks for your reply. That is a huge difference to your health and your quality of life too I imagine. Nobody wants to have itchy, disturbing eczema on their skin. I’m not surprised it went away but am impressed that it only took 6 weeks. Well done for taking such good care of yourself an thanks for sharing your story.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s